Aicinām ar savu līdzdalību, vērību un rūpēm iesaistīties pilsētvides uzturēšanā; pievērst uzmanību bērnu drošībai rotaļu laukumos
Pilsētvidē ir daudz vietu, kur nepieciešams pievērst uzmanību bērnu drošībai un vecākiem jābūt modriem, pieskatot savas atvases. Šādas bieži un daudz apmeklētās vietas ir bērnu rotaļu laukumi.
Šogad notikušas vērienīgas izmaiņas bērnu rotaļu laukumos – atklāta bērnu izklaides un atpūtas pilsētiņa Uzvaras parkā, jaunas iekārtas uzstādītas Ozolskvērā un Loka maģistrāles pagalmā un veikta vairāku rotaļu iekārtu nomaiņa dažādās vietās pilsētā. Ikdienā rūpējoties par bērnu rotaļu un aktīvās atpūtas iekārtu drošu lietošanu, nereti saskaramies ar situācijām, kad kāds vecāks vai nevienaldzīgs garāmgājējs iesūta satrauktu ziņu par drošības neievērošanu vai tīšu iekārtu bojāšanu bērnu rotaļu vai aktīvās atpūtas laukumos.
Tā kā ikdienā sekojam līdzi tīrībai, kārtībai, tehniskajam stāvoklim un nepieciešamības gadījumā organizējam iekārtu, seguma vai aprīkojuma remontu vai noņemšanu, esam pateicīgi vērīgajiem iedzīvotājiem, kas informē par bojājumiem vai pārkāpumiem. Tas samazina laiku līdz brīdim, kad iekārta atkal ir droši lietojama.
Uzrunājam vecākus, kuru lielākie bērni vai pusaudži, dodoties savās gaitās pilsētas teritorijā veic bīstamas darbības rotaļu laukumos, uzkāpjot augstās vietās, vai vietās rotaļu iekārtā, kas nav paredzētas kāpelēšanai. Šādi rīkojoties lielākie bērni rāda negatīvu piemēru mazākajiem un paši nonāk bīstamā situācijā, kad iespējams traumēties. Aicinām vecākus pārrunāt ar bērniem šādas bīstamas rīcības un nepieļaut situācijas, kad kāds cits vecāks ziņo par riskantām situācijām, kas var rezultēties arī ar traumām mazākiem bērniem, kas turpat netālu vai zem viņiem spēlējas.
Atkārtoti uzsveram arī to, ka rotaļu ierīces, kas ir viegli pieejamas, domātas mazākiem bērniem, un ierīces, kurām ir grūtāk piekļūt, domātas lielākiem bērniem. Aicinām vecākus būt atbildīgiem un nepakļaut mazākos bērnus riskam, ieceļot ierīcēs, kas paredzētas lielākiem bērniem.
Vecākiem ir jāizvērtē vai bērns attiecīgajā ierīcē var tikt ar visu galā pats. Pārvērtējot bērna prasmes, rodas traumēšanās risks. Nelaimes gadījumā vecāki bieži vaino apsaimniekotāju, bet vecākiem pirms ierīces lietošanas ir jānovērtē iespējamie riski. Par bērna drošību atbildīgs ir vecāks – šajā gadījumā vecāka atbildība nav iekārtas drošuma vai atbilstības novērtēšana, bet gan bērna pieskatīšana, vai bērns pats ar visu var tikt galā! Iekārtas ir jāizmanto tām paredzētajā veidā un par to atbildību jāuzņemas vecākiem vai personām, kas tajā brīdī bērnu pieskata.
Rotaļu laukumi un to iekārtas tiek uzturētas saskaņā ar 2020. gada 7. janvāra Ministru kabineta noteikumiem Nr. 18. “Spēļu un rekreācijas laukumu drošuma noteikumi”. Minētie noteikumi nosaka nepieciešamos pasākumus, kontroles un uzraudzības kārtību radīto risku novēršanai vai mazināšanai publiskajā ārtelpā izbūvētu publiskai lietošanai paredzētajiem spēļu un rekreācijas laukumiem, kā arī tajos esošajām iekārtām un aprīkojumam. Rotaļu laukumos notiek sākotnējās – pēcuzstādīšanas, un regulārās pārbaudes. Nesen izveidoto un rekonstruēto rotaļu laukumu teritorijās ir izvietoti informatīvie stendi ar informāciju par iekārtu atbilstošu lietošanu, aizliegumiem, kā rīkoties nelaimes gadījumos un apsaimniekotāja kontaktinformācija. Tomēr ne vienmēr informatīvos stendus lasa un ne vienmēr tur norādīto ievēro.
Sastopama arī iedzīvotāju pretestība pret izmaiņām rotaļu laukumos, iedzīvotāji protestē pret kādu konkrētu iekārtu noņemšanu vai aizstāšanu, nesaprotot un neizvērtējot augsto risku. Iekārtas tiek noņemtas, jo ir bīstamas vai nolietojušās, tās lietošanas procesā var radīt augstu traumu risku.
- Atrodoties rotaļu laukumā, vecāks vai pieskatītājs ir atbildīgs par savu bērnu, par savām darbībām. Bērni ir jāpieskata.
- Ja ir pieejams, jāiepazīstas ar norādījumiem informatīvajos stendos. Ievērojot noteikumus un iemācot tos saviem bērniem, būsiet tie, kas rotaļu iekārtas un laukumu izmanto pareizi.
- Rotaļu iekārtas nodalās šādi: viegli pieejams – mazākiem bērniem, grūtāk pieejams (augstāks, apgrūtināta iekļūšana, piekļūšana) – lielākiem bērniem. Vecāks bērnu neieceļ iekārtā, kur pats bērns nevar iekļūt. Tātad tā nav domāta mazam bērnam, bērns tiek pakļauts lielam riskam. Vecākiem ir jāizvērtē un jāsaprot, vai bērns pats ar savām spējām attiecīgajā iekārtā var tikt ar visu galā pats.
- Rotaļu iekārtas lieto tikai paredzētajam mērķim. Iekārtas var izturēt lielāku svaru, vecāks var pārbaudīt, apskatīt, iziet rotaļu iekārtu. Bet tiklīdz iekārta tiek lietota nepareizi, pielietots apzināts fizisks spēks, to bojājot vai laužot, rodas bīstamība un risks. Iekārtās nekāpj uz vietām, kur tas nav atļauts vai nav paredzēts.
- Saskaņā ar standartu pats rotaļu laukums nedrīkst radīt papildu riskus. Iedzīvotāji aicināti sadarboties ar apsaimniekotāju, par konstatētām bīstamības pazīmēm vai bojājumiem kādā no bērnu rotaļu vai aktīvās atpūtas laukumiem nekavējoties informēt Pašvaldības operatīvās informācijas centru pa iedzīvotāju atbalsta tālruni 8787.
- Ja pamanīta apzināta un ļaunprātīga iekārtu laušana vai bojāšana aicinām ziņot drošības iestādēm katram, nenogaidot uz to, ka kāds cits ziņos.
Lūdzam nebūt vienaldzīgiem un ar savu līdzdalību, vērību un rūpēm gan vecākiem, gan bērniem iesaistīties pilsētvides uzturēšanā.