Jo vairāk nelegālo atkritumu, jo mazāk sakārtotu un jaunu objektu pilsētā
Jautājums par atkritumu savākšanu, šķirošanu un utilizēšanu pēdējos gados pilsētā ir kļuvis ļoti aktuāls. Viena no būtiskākajām problēmām – iedzīvotāji savāktos sadzīves atkritumus, arī lapas rudens sezonā, novieto uz cita īpašnieka zemes. Tāpat sadzīves atkritumi un nereti arī lielgabarīta atkritumi tiek izgāzti atkritumu konteineros pie kapsētām vai atkritumi novietoti sabiedriskā transporta pieturvietās. Pašvaldība, veicot pilsētas uzkopšanu, nereti saskaras ar šādiem nelegāli izgāztiem vai novietotiem atkritumiem, kuru savākšana un aizvešana diemžēl ir jāorganizē par pašvaldības budžeta līdzekļiem. Jāuzsver, ka tieši nešķirotu atkritumu šķirošana un uzglabāšana ir visdārgākā. Aptuveni 70% no pašvaldības savāktajiem atkritumiem ir mazāk atbildīgo iedzīvotāju un uzņēmumu nelegāli izliktie atkritumi un atkritumu maisi, kuros bieži vien atrodas visdažādākās sadzīvei vairs nevajadzīgās lietas.
Saistošajos noteikumos Nr. 12-15 “Jelgavas pilsētas administratīvās teritorijas labiekārtošana un inženierbūvju uzturēšana” noteikts, ka īpašniekam ir pienākums kopt savu īpašumu un tam piegulošo teritoriju, tostarp savākt arī lapas un atkritumus. Tāpat arī katra privātīpašnieka pienākums ir parūpēties par savā saimniecībā radīto atkritumu savākšanu un līguma noslēgšanu ar atkritumu apsaimniekotāju. Iestādes speciālisti, aktīvi pilsētas iedzīvotāji nereti pamana pilsētā izveidotas nelegālas izgāztuves ar dažādiem atkritumiem. Šajā problēmā aktīvi iesaistās pašvaldības policija, kas ir tiesīga sodīt šo nelikumīgo darbību veicējus.
Iestāde noslēgtā līguma ietvaros organizē un vāc atkritumus publiskajā ārtelpā gan ar uzņēmēja, gan ar piesaistītā darbaspēka palīdzību. Savāktie atkritumi tiek nogādāti atkritumu izgāztuvē “Brakšķi”, kur arī par minētajiem nelegālajiem atkritumu maisiem, kas savākti dažādās vietās pilsētā, nākas maksāt pašvaldībai – tās iedzīvotājiem. Tā piemēram, 2021. gada visaktīvākajos lapu maisu mēnešos no oktobra līdz novembrim pašvaldība nelegālo atkritumu maisu savākšanai un utilizēšanai ir novirzījusi papildu 11 tūkstošus eiro.
Kā iepriekš minēts, ļoti aktuāla problēma ir atkritumu izgāšana atkritumu konteineros pie kapsētām. Šie konteineri paredzēti bioloģiski noārdāmo atkritumu – lapu, ziedu un krūmu zaru, izmešanai no kapsētu teritorijas. Apmēram 50% no kapsētās savākto atkritumu apjoma ir nelegāli izgāztie atkritumi, par kuru utilizēšanu pašvaldībai nākas maksāt ievērojamu summu – vairāk kā 50 tūkstošus eiro gadā.
Šos iztērētos līdzekļus nelegālo atkritumu savākšanai un utilizēšanai pašvaldība varētu novirzīt pilsētai nozīmīgu objektu uzturēšanai, kā piemēram, rotaļu laukumu atjaunošanai, ielu seguma uzlabošanai vai jaunu objektu izveidei pilsētā, kur ieguvēji būtu Jelgavas valstspilsētas iedzīvotāji un viesi.
Aicinām ikvienu pilsētas iedzīvotāju aizdomāties un uzrunāt savus kaimiņus par pareizu atkritumu savākšanu privātajās un piegulošajās teritorijās un to utilizēšanu pašiem saskaņā ar valstī esošo likumdošanu un pilsētā noteikto kārtību, lai Iestāde piešķirtos līdzekļus var izmantot pilsētas infrastruktūras attīstībai.
Uzsveram to, ka jo vairāk nelegālie atkritumi tiks izlikti ielās, kur tos nāksies savākt pašvaldībai, jo mazāk sakārtotu un jaunu objektu būs pieejami pilsētas iedzīvotājiem un viesiem.
Papildus informējam, ka Jelgavas valstspilsētā ir izveidoti arī trīs dalīto atkritumu savākšanas laukumi – Salnas ielā 20, Paula Lejiņa ielā 6 un atkritumu šķirošanas kompleksā Ganību ielā 84. Šajos laukumos Jelgavas iedzīvotāji nelielos daudzumos var bez maksas nodot:
- papīru (avīzes, žurnālus, grāmatas, kartona iepakojumu, izskalotas sulu un piena pakas);
- PET dzēriena pudeles, plēves iepakojumu, sadzīves ķīmijas un kosmētikas plastmasas pudeles, vējstikla šķidruma un dzesēšanas šķidruma izlietotās kanniņas, big bag maisus;
- stikla taru, logu stiklu;
- metālu, metāla dzērienu iepakojumu;
- dārzu atkritumus;
- luminiscentās lampas;
- elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumus tikai neizjauktā veidā.