Martā noslēgušies būvdarbi objektā „Zaļās infrastruktūras izveidošana Sniega ielas piegulošajās teritorijās, Jelgavā”. Darbi veikti projekta “Kompleksu pasākumu īstenošana Svētes upes caurplūdes atjaunošanai un plūdu apdraudējuma samazināšanai piegulošajās teritorijās” ietvaros.
- Vītolu ceļā izbūvēts caurtekas regulators, veikta ceļa brauktuves pacelšana – demontēts vecais koka tilts, tilta vietā izbūvēta caurteka/regulators ar uzstādītiem aizvariem, ar kuru būs iespējams regulēt ūdens līmeni palu laikā, izteka un ieteka nostiprināta ar gabionu matraci. Gar Vītolu ceļu atjaunots novadgrāvis, iebrauktuvēs uz īpašumiem izbūvētas caurtekas, nozāģēti atsevišķi koki.
- Sniega ielā no Būriņu ceļa līdz Smilgu ielai, no Niedru ielas līdz Līgas ielai un no Līgas ielas līdz Sniega ielai veikta atsevišķu koku zāģēšana, novadgrāvja atjaunošana un caurteku izbūve iebrauktuvēs.
- Līgas ielā atjaunots novadgrāvis posmā no Sniega ielas līdz Bebru ceļam, veikta caurteku izbūve iebrauktuvē.
- Atjaunoti novadgrāvji gar Svētes upes palienes pļavām un aizbērta ieplaka pie Būriņu ceļa caurtekas.
- Smilgu ielā atjaunots novadgrāvis posmā no Smilgu ielas Nr. 4 līdz Bebru ceļam. Veikta Smilgu ielas betona caurtekas DN 400 CCTV inspekcija un skalošana.
- Bebru ceļā no Līgas ielas līdz Dambja ielai izveidota ievalka 54 m, atjaunots novadgrāvis, iebrauktuvēs izbūvētas caurtekas.
- Bebru ceļā no Smilgu līdz Atmodas ielai zāģēti atsevišķi koki, atjaunots novadgrāvis, izbūvēts drenāžas kolektors, pārstādīti skujkoki, demontēts betona kolektors d500, pārbūvētas divas sadzīves kanalizācijas pieslēguma akas DN1000, izbūvētas 10 akas, viena gūlija d500 un caurteka iebrauktuvē.
- Bebru ceļā no Sniega ielas līdz Smilgu ielai veikta drenāžas kolektora izbūve, ietverot esošā betona kolektora demontāžu, cauruļvada izbūvi ID500 un aku izbūvi. Atjaunots ceļa segums.
- Bebru ceļa krustojumā ar Sniega ielu pārbūvēts segtais kolektors, veikta novadgrāvja rakšana Sniega ielā 153 m, izbūvētas caurtekas iebrauktuvēs.
- Palu, Dūņu un Dambja ielu rajonā veikta atsevišķu koku zāģēšana, atjaunots novadgrāvis, veikta caurteku skalošana un tīrīšana, plastmasas cauruļvada d500 tīrīšana, dzelzsbetona aku tīrīšana, plastmasas cauruļvada d500 CCTV inspekcija Dambja ielas un Dūņu ielas krustojumā, izbūvētas caurtekas iebrauktuvēs.
- Miezītes ceļā izzāģēti atsevišķi koki, atjaunots novadgrāvis un izbūvētas caurtekas iebrauktuvēs.
- Izveidota zaļā infrastruktūra Sniega ielai piegulošajās teritorijās starp Sniega ielu, Vītolu, Būriņu un Miezītes ceļiem izbūvētas koka pastaigu laipas apmēram 1.6 km garumā, izmantojot 375 kubikmetri koksnes. Laipas balstās uz metāla skrūvpāļiem un ir savienotas ar trim grantētām takām. Laipas izbūvētas ar margām, jo atrodas aptuveni 1.5 m no zemes, tāds augstums paredzēts, lai pa laipām iespējams pārvietoties arī palu laikā. Drošībai laipu margu malās iemontēts speciāls metāla siets. Palienes pļavās izveidoti meandri (mitrāji), kopumā 1.2 ha platībā, šajos mitrājos sastādīti dažādi augi – smaržīgā kalme, parastā niedre un vītola vijmietiņš, tādējādi veicinot floras daudzveidību.
Paralēli būvdarbiem Sniega ielas piegulošajās teritorijās, pārbūvēta caurteka un novadgrāvis Būriņu ceļā, nostiprinātas nogāzes un atjaunota caurplūde novadgrāvim, izbūvējot jaunu caurteku, un paaugstināta brauktuve pāri novadgrāvim par aptuveni vienu metru, lai nodrošinātu brauktuves neapplūšanu.
Izbūvētajā caurtekā ar aizvariem ir iespējams kontrolēt ūdens ieplūšanu zaļajās teritorijās starp Sniega ielu un Vītolu ceļu ilgstošu nokrišņu un palu laikā. Paaugstinoties ūdens līmenim upes augštecē, aizvari var tikt pilnībā aizvērti vai daļēji atvērti, ūdeni regulētā apjomā akumulējot Sniega ielai piegulošajās palieņu pļavās. Tādējādi sasniegts projekta mērķis – Svētes upes piegulošo teritoriju aplūšanas risku samazināšana 4.05 km2 teritorijā, kā arī uzlabota iedzīvotāju dzīves kvalitāte un saimnieciskā darbība.
Pasākumi, kas veikti plūdu draudu samazināšanai Svētes upes piegulošajās teritorijās ir tikai daļa no nepieciešamajiem pasākumiem plūdu draudu samazināšanai pilsētas teritorijās, kuras atrodas Svētes upes krastos.
Būvprojekts „Kompleksu pasākumu īstenošana Svētes upes caurplūdes atjaunošanai un plūdu apdraudējuma samazināšanai piegulošajās teritorijās” realizēts, īstenojot Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējuma Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 5.1.1.specifiskā atbalsta mērķi “Novērst plūdu un krasta erozijas risku apdraudējumu pilsētu teritorijās”.
Kopējās projekta izmaksas ir 2 100 900 euro, t.sk. Eiropas Reģionālā attīstības fonda atbalsta apjoms 1 785 765 euro, valsts budžeta dotācija pašvaldībām 78 783,75 euro un pašvaldības finansējums 236 351,25 euro.